بریکت گرم آهن اسفنجی (hbi)

قیمت بریکت گرم آهن اسفنجی (hbi) با توجه به فرآیند ثانویه انجام شده بر آهن اسفنجی، بالاتر است. صادرات بریکت گرم آهن اسفنجی (hbi) سهمی بیش از 90 درصد کل فروش این محصول را دارد.

خرید و فروش بریکت گرم آهن اسفنجی با عنوان hbi hot briquetted iron و با HS CODE برابر 72031000 در تجارت جهانی انجام می گیرد.

بریکت گرم آهن اسفنجی (HBI) متداول ترین شکل آهن اسفنجی است که در معاملات تجاری جهانی خرید و فروش می شود. امنیت کامل این محصول در حین حمل و نقل و انبارداری، مهمترین دلیل رونق صادرات آن است.

فروش بریکت آهن اسفنجی

چرا فروش بریکت آهن اسفنجی در صادرات توجیه اقتصادی بیشتری علیرغم نرخ قیمت بالاتر آن دارد؟ این موضوع را در زیر تحلیل می کنیم.

آهن اسفنجی محصولی متخلخل است. گلوله های متخلخل در ابعاد 9 الی 25 میلی متر که به دلیل درصد بالای تخلخل در آن، احتمال رخداد فرآین اکسیداسیون در آن بالاست.

در حقیقت مهمترین مشکلی که در حمل و نقل و ذخیره کردن آهن اسفنجی برای کارخانه مصرف کننده به وجودمی آید، احتمال اکسیداسیون این محصول است چنانچه در معرض رطوبت و حرارت قرار بگیرد. احتمال رخداد اشتعال نیز وجود دارد. این موضوع چنانچه حجم محصول بالا باشد می تواند خطرناک باشد.

محصول آهن اسفنجی اکسید شده، راندمان بسیار پایینی در ذوب دارد که حتی به هیچ عنوان قابلیت استفاده در کوره های القایی مخصوصا کوره های القایی کوچک را ندارد. ولی شاید در کوره های قوس الکتریکی و یا کوره های القایی بزرگ بتوان از آن با هدف کنترل درصد کربن و نه با هدف گرفتن ذوب، استفاده نمود. در حقیقت آهن اسفنجی اکسید شده هیچ ارزشی از نظر ذوب و دریافت فولاد نداشته و چنانچه تدابیر لازم در حین حمل و نقل این محصول به کار گرفته نشود و محصول حین حمل و نقل یا انبارداری دچار اکسیداسیون شود، در حقیقت خریدار ضرر کرده است.

این موضوع در معاملات تجاری صادراتی با توجه به اینکه مسافت های حمل و نقل طولانی تر هستند، اهمیت بیشتری پیدا می کند. دو راه حل برای جلوگیری از بروز این مشکل توسط کارشناسان توصیه می شود.

  • بسته بندی آهن اسفنجی در جامبوبگ
  • تبدیل آهن اسفنجی به بریکت آهن اسفنجی

هم اکنون هر دو شیوه و راه حل در خرید و فروش آهن اسفنجی در بخش صادرات به کار گرفته می شود. بخشی از صادرات آهن اسفنجی به صورت صادرات این محصول در بسته بندی جامبوبگ انجام می گیرد و درصدی از آهن اسفنجی نیز بعد از تبدیل شدن به بریکت گرم آهن اسفنجی (hbi) و یا بریکت سرد آهن اسفنجی، صادر می شود.

آنالیز آهن اسفنجی

آنالیز آهن اسفنجی کم کربن و پر کربن شرکت فولاد سیمرغ آذربایجان که هم در بازار داخلی مورد عرضه قرار می گیرد و هم به صورت جامبو بگ شده در بخش صادرات به فروش می رسد را می توانید در زیر مشاهده بفرمایید.

آهن اسفنجی پر کربن

Table 1:   DRI sponge iron
Fe Total (%) Min88.5
Fe Metal (%) 82-+1
MD (%) Min 92.5_+0.5
C(%) >1.7
SiO2 (%) 3.2_+0.3
Al2O3 (%) 0.8_+ 0.2
S (%) 0.009_+0.001
P (%) 0.05-+0.01
Fine 4_+1

 

آهن اسفنجی کم کربن

Table 1:   DRI sponge iron
Fe Total (%) Min88.5
Fe Metal (%) 82-+1
MD (%) Min 92.5_+0.5
C(%) <1.7
SiO2 (%) 3.2_+0.3
Al2O3 (%) 0.8_+ 0.2
S (%) 0.009_+0.001
P (%) 0.05-+0.01
Fine 4_+1

 

تولید بریکت اهن

تولید بریکت اهن دقیقا با هدف اصلاح معایبی که برای محصول آهن اسفنجی وجود دارد یعنی احتمال اکسیداسیون و اشتعال آن، انجام می گیرد. در حقیقت بریکت سازی یک فرآیند ساده بر روی محصول نهایی آهن اسفنجی است که با افزایش چگالی این محصول و کاهش درصد تخلخل آن، از احتمال رخداد فرآیند اکسیداسیون می کاهد.

فرآیند بریکت زنی خود بر اساس شرایطی که برای این فرآیند در نظر گرفته می شود، مثلا از نظر درجه حرارت انجام فرآیند بریکت زنی و یا ماده و شارژ ورودی فرآیند بریکت زنی در چند دسته، رده بندی می شود که در بخش بعدی مقاله مورد اشاره قرار خواهد گرفت.

بریکت آهن اسفنجی به دلیل اینکه دیگر مشکل اکسیداسیون و اشتعال را ندارد می تواند بدون هیچ گونه بسته بندی و بصورت فله دقیقا مانند سنگ آهن با کشتی های فله بر جابه جا شود. لذا هزینه های جانبی نظیر بسته بندی را ندارد و البته هزینه های حمل و نقل تمام شده آن نیز بسیار کمتر خواهد بود.

قیمت بریکت آهن اسفنجی

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، قیمت بریکت آهن اسفنجی به دلیل هزینه جانبی فرآیند بریکت زنی بر روی محصول آهن اسفنجی، در مقایسه با قیمت آهن اسفنجی بالاتر است.

البته تعیین دقیق قیمت بریکت آهن اسفنجی بر اساس نوع و کیفیت و آنالیز آن تعیین می شود. سه نوع بریکت آهن اسفنجی داریم که در زیر معرفی می کنیم. آنالیز هر نوع از بریکت آهن اسفنجی که مورد عرضه مجتمع صنعتی و معدنی فولاد سیمرغ آذربایجان است را نیز اعلام خواهیم نمود. تفاوت حدودی قیمت بریکت آهن اسفنجی برای این سه نوع را نیز از طریق مقایسه آخرین نرخ قیمت هر کدام، اعلام خواهیم کرد.

بریکت آهن اسفنجی در سه نوع زیر تولید می شود:

  • بریکت گرم آهن اسفنجی
  • بریکت سرد آهن اسفنجی
  • بریکت نرمه آهن اسفنجی

ماده شارژ اصلی مورد استفاده دو نوع نخست بریکت آهن اسفنجی، آهن اسفنجی است. ولی از نظر درجه حرارت فرآیند، این دو نوع بریکت در شرایط متفاوتی تولید می شوند.

بریکت گرم آهن اسفنجی

در تولید بریکت گرم آهن اسفنجی، درجه حرارت شارژ ورودی بریکت زنی بالا و حدود 650 درجه سانتی گراد است. 650 درجه سانتی گراد دقیقا درجه حرارت آهن اسفنجی خروجی از واحد احیاء مستقیم است. در حقیقت خطوط بریکت زنی گرم آهن اسفنجی اغالب با هدف صرفه جویی در مصرف انرژی در نزدیکی واحد احیاء مستقیم مستقر می شوند. آنالیز و ابعاد بریکت گرم آهن اسفنجی مورد عرضه شرکت فولاد سیمرغا آذربایجان در زیر قرار داده شده است.

آنالیز بریکت گرم آهن اسفنجی

Hot briquetted iron
Total Fe 88-89%
Metallic Fe 81-82%
Metallization 91-92%
Carbon 0.95% (+-0.1%)
Sulphur 0.007% (+-0.001%)
Hot briquetted iron
Weight 850 gr
Size 145*55*35

بریکت سرد آهن اسفنجی

Simurgh iron company

درجه حرارت فرآیند تولید بریکت سرد آهن اسفنجی برابر درجه حرارت محیط است. یعنی تولید بریکت سرد آهن اسفنجی در درجه حرارت متوسط محیط انجام می گیرد. لذا این محصول با این نام به بازار عرضه می شود. آنالیز دو نمونه بریکت سرد آهن اسفنجی مورد عرضه شرکت فولاد سیمرغ آذربایجان را در زیر می توانید مشاهده نمایید.

آنالیز بریکت سرد آهن اسفنجی

Cold briquetted iron – Simurgh Iron Company
Grade 1
Detail Item
88-90 % Fetotal
78-80 % Fematal
90 % Metallization
1.5 % Carbon
0.03% max Phosphorous (P)
0.04 % max Sulphur (S)
8.5 % max (MgO is adjustable due to customer demand) Total gangue (CaO+MgO+Al2O3+…)
3.7-4 Apparent density (tons/m3)
25-45-35 Size (mm)
4 % max Under size at loading port
450-500 Compressive strength (kg/piece)
3.9 Density

Cold briquetted iron – Simurgh Iron Company
Grade 2
Detail Item
% 86 Fetotal
%70-72 Fematal
% 90 Metallization
% 1.5 Carbon
0.03% max Phosphorous (P)
0.04 % max Sulphur (S)
8.5 % max (MgO is adjustable due to customer demand) Total gangue (CaO+MgO+Al2O3+…)
3.7-4 Apparent density (tons/m3)
25-45-35 Size (mm)
4 % max Under size at loading port
450-500 Compressive strength (kg/piece)
3.9 Density

بریکت نرمه آهن اسفنجی

شارژ اصلی ورودی خط تولید بریکت نرمه آهن اسفنجی، نرمه آهن اسفنجی می باشد نه خود آهن اسفنجی. نرمه آهن اسفنجی چیست؟

حین فرآیند تولید آهن اسفنجی در حقیقت در واحد احیاء مستقیم، درصدی از آهن اسفنجی تولید شده به شکل آهن اسفنجی زیر سرندی و درصدی نیز به شکل غبار آهن اسفنجی از خط تولید به عنوان ضایعات واحد احیاء مستقیم خارج می شود. نرمه آهن اسفنجی دارای درصدی آهن اسفنجی شکسته و درصدی نرمه و خاکه است. غبار آهن اسفنجی نیز محصول کاملا غبار از آهن اسفنجی با آنالیز نزدیک به این محصول می باشد. آنالیز دو محصول نرمه آهن اسفنجی و غبار آهن اسفنجی شرکت فولاد سیمرغ آذربایجان را در زیر مشاهده می کنید.

آنالیز نرمه آهن اسفنجی

 

آنالیز غبار آهن اسفنجی

MgO CaO Al2O3 SiO2 %P MnO% %S Fe2O3 FeO %C Metallization Fe (metal) Fe (total) آنالیز
1.12 2.25 0.71 3.96 0.065 0.081 0.011 2.23 91.26 80.23 87.82 نرمه اسفنجی

همانطور که مشاهده می کنید درصد آهن فلزی موجود در هر دو محصول بالای 70 درصد است. لذا هر دو این محصولات قابلیت استفاده در خط تولید بریکت نرمه آهن اسفنجی را دارند.

در خصوص قیمت این سه نوع بریکت آهن در ادامه مقاله صحبت می کنیم.

قیمت بریکت گرم آهن اسفنجی

از نظر قیمت بریکت آهن اسفنجی و آهن اسفنجی مقایسه قیمت ها را می توانیم به صورت زیر انجام دهیم.

قیمت بریکت گرم آهن اسفنجی > قیمت بریکت سرد آهن اسفنجی> قیمت بریکت نرمه آهن اسفنجی> قیمت آهن اسفنجی

همانطور که از این مقایسه مشاهده می فرمایید، قیمت بریکت گرم آهن اسفنجی بالاترین مقدار است. به عنوان مثال آخرین قیمت بریکت گرم آهن اسفنجی که توسط فولاد سیمرغ آذربایجان اعلام شده است (به تاریخ اعتبار اعلام قیمت لطفا توجه نمایید، در گذر زمان ممکن است قیمت دچار نوسان صعودی یا نزولی گردد) برابر 345 دلار تحویل فوب بندرعباس و 2500 تومان در فروش داخلی اعلام شده است. قیمت روز بریکت سرد آهن اسفنجی در آخرین اعلام قیمت توسط این شرکت برابر 2350 تومان گزارش شده است. و قیمت آهن اسفنجی تحویل فوب بندرعباس برابر 215 دلار بوده و تحویل بازار داخلی برابر 2080 تومان بعلاوه ی 9% ارزش افزوده اعلام شده است.

خط تولید بریکت آهن اسفنجی

خط تولید بریکت آهن اسفنجی در هر سه نوع بریکت گرم آهن اسفنجی (hbi)، بریکت سرد آهن اسفنجی و بریکت نرمه آ هن اسفنجی در ایران دایر می باشد.

می توان گفت از 100 درصد بریکت گرم آهن اسفنجی (hbi) تولید شده در کشورمان ایران، 90 درصد آن به طور مستقیم به کشورهای مختلف صادر می شود و تنها ده درصد آن و حتی کمتر به مصرف داخلی می رسد. البته تولید بریکت سرد آهن اسفنجی نیز در تناژ بالا در کشورمان انجام می گیرد. میزان مصرف بریکت سرد آهن اسفنجی و بریکت نرمه آهن اسفنجی در کارخانجات فولادسازی داخلی بیشتر است.

در بازار داخلی، با توجه به حجم محدود خریداری شده آهن اسفنجی توسط کارخانجات فولادسازی با توجه به نیاز مصرفشان و مسافت کوتناه تر حمل و نقل، فروش آهن اسفنجی می تواند توجیه اقتصادی بیشتری در مقایسه با خرید بریکت آهن داشته باشد. البته برخی خصوصیات مثبت بریکت آهن اسفنجی و راندمان بالاتر آن در فرآیند ذوب، سبب می شود برخی فولادسازان به سمت خرید بریکت آهن اسفنجی علیرغم داشتن قیمت بالاتر بروند.

آهن بریکت قیمت

یکی از مزیت های مهم بریکت آهن اسفنجی در مقایسه با خود آهن اسفنجی، امکان میکس بالاتر آن نسبت به قراضه آهن در فرآیند ذوب است. این موضوع نهایتا صرفه اقتصادی بالاتری را با توجه به قیمت بالای قراضه آهن برای فولادساز ایجاد می کند. این موضوع سبب رونق فروش بریکت آهن اسفنجی در بازار داخلی شده است.

بریکت آهن اسفنجی برای هر دو نوع کوره قوس الکتریکی و کوره القایی مورد استفاده قرار می گیرد. البته آنالیز بریکت آهن اسفنجی تولید شده برای کوره قوس الکتریکی با آنالیز این محصول مناسب استفاده برای کوره القایی متفاوت است. لذا خواشمندیم عزیزان در ثبت سفارش خرید بریکت آهن اسفنجی به طور دقیق نوع و طرفیت کوره خود را به ما اعلام نمایند. چنانچه از کارخانه های فولادسازی، تاکنون تجربه استفاده بریکت آهن را در فرآیند ذوب خود نداشته اند، خوشبختانه حضور کارشناس مان جهت آموزش استفاده می تواند یاری رسان این عزیزان باشد.

صادرات بریکت آهن اسفنجی

مهمترین مقاصد صادرات بریکت آهن اسفنجی ایران کشوهایی چون سوریه، هند و عمان می باشد. البته با توجه به عدم حساسیت این محصول به فرآیند اکسیداسیون نیازی به بسته بندی جامبوبگ آن نیست، با این حال این محصول به دو شکل فله و بسته بندی شده در داخل جامبوبگ مورد صادرات قرار می گیرد.

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

مشاور فروش: خانم لیلا نعمت زاده

راه های ارتباطی:

phone icon شماره تماس: 02147623014

phone icon شماره تماس: 04133660491

phone icon شماره تماس: 09120169267

whatsApp icon پاسخگویی واتساپ(اسکایپ): کلیک کنید

instagram icon اینستاگرام: simurgh_steel_company@

email icon ایمیل: info@simurghsteelco.com

email icon ایمیل: ironore110@gmail.com

instagram icon فیسبوک: ironore110@

instagram icon لینکدین: simurgh-iron-and-steel-company-a68295180@

instagram icon توییتر: CoSimurgh@

تماس با ما